Staff

Senior Leadership Team

Head Teacher - Mrs S Stell

Deputy Headteacher + SENCO - Mrs S Pike

Assistant Headteachers - Miss C Wooldridge, Mrs N Turner, Mr L Marchant

Senior Lead Teacher - Mr A Robinson

School Business Manager - Mrs K Colmer

Teachers

Reception - Mrs L Russell Foundation Stage Leader (Ash Class),  Miss J Watkinson (Elm Class)

Year 1- Mrs S Tandy (Beech Class),  Mrs J Morgan and Mrs G Posey (Pine Class) 

Year 2 - Mrs N Turner and Mrs R Chivers (Apple Class), Mrs A Rice (Oak Class), 

Year 3 - Mr L Tullier (Rowan Class), Miss E Pritchard (Birch Class)

Year 4 - Mrs L Wall and Mrs J Bindon (Cherry Class), Miss E Palfrey (Maple Class)

Year 5 - Mr A Robinson (Willow Class), Mr N Rogers (Holly Class)

Year 6 - Miss C Wooldridge and Mrs R Chivers (Hazel Class), Mr L Marchant and Mrs R Chivers (Hawthorn Class)

Nurture Teacher - Mrs S Essam
 
Teacher of the Deaf - Mrs J Saunders
 
PE Teacher - Mr W Mayling

Teaching Assistants

Foundation Stage - Mrs MC  Christie, Miss A Copeland, Mrs M Heavisides, Mrs J Bundy, Miss G Eales, Miss K Leworthy

Key Stage 1 - Miss S Blackburn, Mrs V Farmer, Mrs C Ireland, Miss A Truscott, Mrs N Stibbs

Lower Key Stage 2 - Mrs A Burke, Miss F Coldrick, Ms M Hart, Mrs J Morphew, Mrs N Scaife, Mrs E Sosnowski, 

Upper Key Stage 2 - Mrs S Broom, Mrs E Gunstone, Mrs J Price, Mrs J West, 

HSC - Mrs A Doolan, Ms S Down, Mrs J Stoneman, Miss R Seal

Pastoral Lead - Mrs L Wills

Speech and Language - Mrs MC Christie
 
Nurture Teaching Assistant - Mrs J Lewis

Administrative Staff

School Business Manager - Mrs K Colmer

Senior Administrator - Mrs B Duff

School Office - Mrs B Fitzgerald, Mrs K Wright, Mrs A Brightman

Caretaking and Cleaning

Site Manager - Mr S Holland

Caretaking Assistant - Mr B Dew

Cleaners - Miss L North, Mrs J Page, Mr N Tansley, Mrs N Taylor, Ms B Thomas

Kitchen Staff

Kitchen Manager - Mrs B McGowan

Assistant Supervisor - Miss L North

Cook - Mrs R Deeley

Assistants- Mrs L Kempster, Miss A Darke

Mealtime Assistants - Mr R Brooking, Mrs J Page, Ms P Seaton, Miss C Till, Mr C Thomas, Mrs Peart

ICT Technicians

Mr R Kelley

Mr K Alister-Jones

Extended Schooling

Extended School Supervisors - Mrs J West, Mrs L Yandall

After School Club Assistants- Mrs R Deeley, Miss G Eales, Mrs S Broom

Breakfast Club Assistants - Miss A Copeland,  Miss S Blackburn